Instagram'dan En İyi Şekilde Yararlanmanın ve İşinizi Büyütmenin 6 Yolu

Instagram'dan En İyi Şekilde Yararlanmanın ve İşinizi Büyütmenin 6 Yolu

Instagram, 2018 yılında sosyal medya devi Twitter'ı geçerek aylık kullanıcı sayısının 1 milyar barajını aştı. Artık her gün Instagram'a giren tahmini 500 milyon kullanıcısı var. Bu rakamlarla, ürün ve hizmetlerinizi tanıtmak için bu yaldızlı fırsatı kaçırmak düşünülemez.

Şirketiniz hala Instagram çoğunluğa girip girmemek konusunda kararsız olanlardan biriyse, o zaman bu Instagram pazarlamasına katılmak ve avantajlarından yararlanmak için en iyi zaman olarak kabul edilir. Ayrıca beğeni satın alma seçeneğinin  tavsiye edilip edilmediğini de söyleyeceğiz. Instagram ile işinizi büyütme hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

1. CTA'ları Dahil Edin (Güçlü Harekete Geçirici Mesajlar)

Instagram'dan En İyi Şekilde Yararlanmanın ve İşinizi Büyütmenin 6 Yolu

Birçok şirket Instagram'ın önemini fark etti ve fotoğraf paylaşım uygulamasında paylaşım yapmaya başladı. Ancak sorun şu ki, gönderileri potansiyel müşterilere ne yapacaklarını veya nereye gideceklerini asla söylemiyor.

Profilinizin biyografi bölümü, kullanıcılarınızı satış sayfanızı ziyaret etmeye ve bir satın alma işlemi yapmaya yönlendiren bir harekete geçirme ifadesi eklemenizi sağlar. Yalnızca 150 karakterlik bir sınırla, harekete geçirici mesajınızı (CTA) oluştururken kesin olmanız gerekir.

Fiziksel öğelerle ilgileniyorsanız, denemek ve doğrudan Instagram kullanıcılarınıza pazarlamak için sattığınız ürünlerin fotoğraflarını gönderebilirsiniz.

Müşterilerinize ne yapmalarını istediğinizi bildirmek için yorumlar bölümünü de kullanabilirsiniz. Sitenizde sattığınız herhangi bir üründen bahsedin ve müşterilerinizi gidecekleri yere yönlendirdiğinizden emin olun.

Harekete geçirici mesaj eklemek için son seçenek resimler bölümüdür. WordSwag gibi araçları kullanarak, çok fazla sorun yaşamadan kolayca bir CTA ekleyebilirsiniz.

Satış yapmak için zorlamanızın şart olmadığını unutmayın. Uzun vadeli satış stratejisi, kullanıcıyı ısıtmaktır. Sadece eğlendiğinizden emin olun ve karşılığını alacağınızdan emin olun.

2. Ücretsiz Instagram Araçlarını Kullanın

Facebook'a benzer şekilde, Instagram işletmesi, kullanıcıların işletmeyi aramasına, kısa mesaj göndermesine ve e-posta göndermesine olanak tanıyan bir harekete geçirme çağrısına sahiptir. Instagram işletmesi, iletişim seçeneğinin yanı sıra, profillerin, popüler olarak Instagram dilinde adıyla anılan analitiği veya içgörüleri görmesine olanak tanır. Bu bilgiler, etkileşim ve gösterim verilerine erişmenizi sağlar. Hesaplarını saf işletmeler için kullananlar için, hesabınızı ticari bir hesaba dönüştürmek akıllıca bir hareket olabilir. Bu, yukarıdaki seçeneklerden tam olarak yararlanmanızı sağlayacaktır. Kullanıcılarınızın gönderilerinizle etkileşime geçme şekli hakkında ne kadar çok şey öğrenirseniz, platformda nasıl etkileşim kurduğunuzu iyileştirmek için o kadar iyi değişiklikler yapabilirsiniz.

3. SFS (Share for Share) Karşılıklı Profil Paylaşımı

Bu strateji kapsamında, sayfanızda diğer ortakların çalışmalarını paylaşacak ve tanıtacaksınız. Benzer hesaplara sahip diğer ortakları boyut veya biraz daha büyük olarak belirleyin.

Gönderdikleri resimleri yeniden yayınlayarak başlayın ve fotoğraflarda etiketleyin ve zamanla karşılık verecekler. Bu gerçekleştiğinde, sayılarınız giderek artmaya başlayacaktır.

Onlara biraz sevgi gösterdikten sonra, süreci hızlandırmak için onlara doğrudan bir mesaj göndermek isteyebilirsiniz.

Başka hesapların sizinkini paylaşması çok büyük bir şey. Marka bilinirliği kazanmanın, yetki oluşturmanın ve kendini göstermenin en hızlı yolu, birbirlerinin çalışmalarını çapraz şekilde tanıtan bir ortaklar ekibi oluşturmaktır.

4. Takipçilerle Etkileşim Kurun

Bir kullanıcının gönderilerinize tepki vermek için harcadığı zamanı ve çabayı onlara yanıt vererek ve onlara teşekkür ederek takdir edin. Basit bir etkileşim olabilir, ancak sadık bir müşteri ve aynı zamanda markanızın ateşli bir savunucusu yaratabilir. Ayrıca Instagram takipçilerinizi içeriğinizle kolayca etkileşime girmeye teşvik etmenin yollarını bulmanız gerekir.

Takipçilerinizden sadece arkadaşlarını etiketlemelerini isteyerek, markanıza çok fazla yer verebilir ve ayrıca çok sayıda yeni takipçi çekebilirsiniz. Onları markanızla tanıştıran arkadaşlarının olması, direnç göstermeyecekleri ve etiketlenen kullanıcıların çoğu muhtemelen Instagram profilinizi takip etmeye başlayacak.

5. Instagram Gönderilerini Çapraz Tanıtın

Markanıza zaten aşina olan yeni Instagram takipçileri eklemenin en kolay yolu, tüm sosyal medya profillerinizde yayınlamaktır. Bunlar, diğer şeylerin yanı sıra Facebook, LinkedIn, Twitter ve Tiktok'u içerir. Orada gönderi yayınladıktan sonra onları Instagram profilinizi takip etmeye davet edin. Zaten sosyal medya takipçileriniz olduklarından, muhtemelen ürün veya hizmet tekliflerinizle zaten ilgileniyorlardır. Bu nedenle, markanızla sosyal olarak bağlantı kurmaları için yollar sağlayın.

İnsanların uzaklaşması veya sosyal medya ağlarını kullanmayı bırakması yaygın olduğundan, gönderilerinizin markanızla bağlantılı herkese ulaşacağını varsaymak yanlıştır. Ayrıca, bazı insanlar bazı platformlarda diğerlerinden daha az aktiftir. İdeal durum, takipçilerinizin sosyal profillerinize olabildiğince bağlanmasıdır. Bu, içeriğinizin gönderi başına erişimini kesinlikle artıracaktır.

6. Harika Görsellere Sahip Olun

Instagram'ı oluşturmanın temel nedeni, kullanıcıların fotoğraf ve video paylaştığı bir platform olmaktı. Bu nedenle, gönderinizin estetik açıdan tatmin edici olmasını sağlamak önemlidir. Harika görseller sağlamak için yapmanız gereken ilk şey, görsel tutarlılığınızı oluşturan belirli bir tema ve stil seçmektir.

Müşteriler genellikle şirketleri bir model veya temayla ilişkilendirdiğinden, belirli bir tutarlılığa sahip olmak inanılmaz derecede önemlidir. Bu, gönderilerinizin anında tanınmasını sağlar.

En iyi yanı, Instagram'daki çok sayıda filtre seçeneği nedeniyle bu tutarlılığı oluşturmanın kolay olmasıdır. Gönderilerinizde istediğiniz herhangi bir efekti elde etmenize yardımcı olması için üçüncü taraf bir video ve fotoğraf düzenleme uygulamaları bile kullanabilirsiniz.

Sonuç

Instagram, işletmelerinin reklamını yapmanın düşük maliyetli bir yolunu arayanlar için büyük bir fırsat sunuyor. Ancak, kampanyaların başarılı olması için önce yukarıdakileri oluşturmanız gerekir. Aksi takdirde gönderileriniz geniş bir kitleye ulaşmayacaktır. Büyük bir takipçi kitlesi oluşturmanın daha hızlı bir yolunu istiyorsanız, beğeniler ve takipçi satın almanız gerekir. Bu şekilde, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak için büyük bir takipçi kitlesi oluşturmak için gereken süreyi kısaltacaksınız.


Diğer makaleler; Diğer Makaleler