Yeni Bir Çevrimiçi İş İçin Sosyal Medya Stratejiniz Ne Olmalıdır?

Yeni Bir Çevrimiçi İş İçin Sosyal Medya Stratejiniz Ne Olmalıdır?

Tamamen yeni bir işletmeye sahip olmak ve işletmek oldukça zordur. Bu özellikle sosyal medya pazarlamasından haberdar olmayanlar için geçerlidir. Sosyal medya dünyası oldukça geniş. Her gün dijital pazarda ivme kazanan düzinelerce yeni platform var.

Yeni işletmeler için güçlü bir plan olmadan hayatta kalmak imkansız değilse de oldukça zordur. Stratejistler ve dijital pazarlamacılar, çevrimiçi işleri için gerekli sonuçları elde etmek için belirli kriterleri takip etmek zorundadır.

En organize ve etkili çabalarla, işletme sahibi ve yöneticisi olarak sitenizi üst sıralarda sıralayabilirsiniz. Ancak, açıklığa ve sabrına sahip olmalısınız. Kısayollar var. Günümüzde, hedef kitleniz akıllı ve o kadar kolay ikna edilmiyor.

Halihazırda popüler pazarlama stratejilerine maruz kalıyorlar; birçoğu bu planları içerik yaratıcıları falan olarak kullanıyor. Aşağıda, iş hedeflerinize ulaşmak için izlemeniz gereken güvenilir dijital pazarlama stratejileri bulunmaktadır.

Şirket Profilinizi Farklı Sosyal Medya Platformlarında Oluşturun

Denemek istediğiniz her sosyal medya platformu için gereken bilgileri tam olarak planlayın. Bu, aşağıdaki gibi adımlarla yapılabilir:

En İyi Sosyal Medya Platformlarından Haberdar Olun

Daha önce de belirtildiği gibi, internet asla sosyal medya platformları sıkıntısı çekmez. Ancak her biri için bir hesap oluşturmak imkansızdır. Mevcut zaman ve kaynaklardan en iyi şekilde yararlanmak için en iyi adım, temel sosyal medya platformlarının hangileri olduğunu bilmektir. Örneğin, Instagram, Facebook, Twitter, Pinterest, LinkedIn gibi platformlar, yeni çevrimiçi işletme web siteniz için trafik oluşturmak için en iyisidir. Oysa TikTok, YouTube, Instagram Reels ve diğerleri gibi platformlar, hızlı erişim ve video içeriği gösterimi için en iyisidir.

Hedef Kitlenizin Hangi Sosyal Medya Platformlarını Kullandığını Bilin

Hedef kitlenizi her platformda bulamazsınız. Genellikle en fazla bir veya iki platforma sadıktırlar. Araştırın, bulun ve seçin. Ayrıntılı bir pazar araştırması veya çalışması yoluyla yapılabilir. Aksi takdirde, yeni çevrimiçi işinizin etkilemesi için hangi platformda müşteri veya görüntüleyen alt kümenizin olduğunu zaten bilen dijital pazarlamacıları kiralayabilirsiniz.

Hangi Platformların Hedeflenmesinin En Kolay Olduğunu Bilin

Instagram ve Facebook gibi sosyal medya portalları zor olabilir. Bunun nedeni, oradaki izleyicinin zaten yeterince eğitilmiş olmasıdır. Birçoğu zaten içerik yaratıcıları, etkileyiciler, işletme sahipleri ve girişimcilerdir. Yenilikçi bir şey sunuyor ancak pazarda yeni bir şey sunmuyorsanız, daha az nüfuz edilmiş sosyal medya web siteleri veya platformları bulmanız gerekir. Orada, kullanıcı muhtemelen daha az eğitimli veya bilgili olacaktır. Aksi takdirde, güçlü bir pazarlama tekniğiniz ve stratejiniz varsa, yeni işlerinizi her zaman Instagram ve Facebook gibi en etkili web sitelerinde trend haline getirebilirsiniz.

Gerçek Bir Kurumsal Web Sitesi Kurun

Yeni gelenler ve yeni trafik için işletmenizin dijital adresi olan bir web sitesine sahip olmak için izlemeniz gereken adımlar vardır.

Bir Bütçe Belirleyin

Ne kadar harcayabileceğinizi bilmeden servis sağlayıcılara yatırım yapmayın. Bu en önemli adım. Önceden tanımlanmış bir bütçeye sahip olmak, seçimlerinizi daraltacak ve hangi web sitesi geliştiricisinin sizin için en uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacaktır.

Web Sitesi Geliştiricilerine Danışın

Ulaşabileceğiniz web sitesi geliştiricileriyle konuşun - geliştiricilere danışmak size tasarım yetenekleri hakkında daha iyi bir fikir verecektir, böylece ihtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz. Takip etmeniz gereken hayati bir adımdır. Birden fazla danışmadan sonra, işinizi nasıl hızlı ve güvenilir bir şekilde sıralayacağını bilen bir geliştiriciye karar verebilirsiniz. Bu aynı zamanda bütçenizle de sınırlı olacaktır.

Yaratıcı, Etkili, Duyarlı ve Etkileşimli Bir Web Sitesi Tasarımı Seçin

Web sitenizdeki her sayfa, iş vizyonunuz, misyonunuz ve kısa vadeli hedeflerinizle açıkça uyumlu olmalıdır. Ancak bu, etkileşimli, duyarlı, yaratıcı ve benzersiz bir web sitesi tasarımı oluşturmadan yapılamaz. Bir müşteri veya izleyici sitenizi her ziyaret ettiğinde, gezinmeye devam etme eğiliminde hissetmelidir. Bu ancak rakiplerinizden sıyrılmakla başarılabilir.

Sosyal Medya Çevrenizi Lansman Hakkında Bilgilendirin

Sitenizi kurduktan sonra, hemen sosyal çevrenize tanıtmanız gerekir. Bunlar, web sitenizle etkileşime giren ve yakın arkadaşları ve aileleriyle paylaşan ilk kişiler olacak. Bu, "kulaktan kulağa" paylaşımını başlatacak ve web sitenizin görüntülenme sayılarının artmasına yardımcı olacaktır.

Modaya Uygun, Etkileşimli ve İlişkilendirilebilir İçerik Tasarlayın

Bir web siteniz ve sosyal medya profilleriniz olduğunda, bir sonraki numara içerik oluşturmaktır. Bu şu yollarla yapılabilir:

Sonsuz Bir İzlenim Yaratmak İçin Çıkartmalı İnfografikler

Yeni bir çevrimiçi işletmenin avantajı, yeni bir başlangıç yapmaları ve size çevrimiçi itibarınızı oluşturma fırsatı vermesidir. Müşterinin zihninde olumsuz izlenimler yoktur. Eğlenceli ve akılda kalıcı bir marka oluşturmak için bir çıkartma oluşturabilir ve bunları infografiklerde kullanabilirsiniz. Bunu tutarlı bir şekilde yaparak, kullanıcılar markanızı tanıyabilecektir.

Hedef Kitleye Ruh Hali, Kültür ve İlgili Bilgileri İfade Eden Mizahlar

Mizahlar, marka değerlerini, mesajları ve kimliği en önemli olanlara aktarmanın en popüler yoludur. Mizahlarla sayfalarınızdaki etkileşimi artırabilirsiniz. Ruh halini belirleyebilir ve izleyicilerinizi bilgilendirebilirsiniz. Kısaca, son derece ilgi çekici mizahlar, müşterinin markanız hakkındaki üretken zihniyetinin olumlu bir işaretidir.

Daha İyi Erişim ve Karşılaşma için Hashtagler

Hashtag kullanılmadan sosyal medya stratejileri eksik kalır. Hangi sosyal medya platformunun aynı anda kaç hashtag'e izin verdiğini bilmelisiniz. Bu hashtag'ler, ürününüzle en çok ilgilenecek müşteriyi hedeflemenin yoludur. Sosyal medya yayınlarınızda trend olan, bilinmeyen, kişiselleştirilmiş hashtag'lerin bir kombinasyonunu kullanın. Bu hashtag'leri kullanarak yeni bir meydan okumaya bile başlayabilirsiniz. Ardından, oluşturduğunuz hashtag'den kaç izleyicinizin gerçekten etkilendiğini bileceksiniz. Yeni ve trend olan bir hashtag, yeni çevrimiçi işinizin kimliği olabilir. Bu nedenle, seçtiğiniz hashtag'ler konusunda dikkatli olun.

Sosyal Medya Gönderilerinizi Planlayın

Yeni Bir Çevrimiçi İş İçin Sosyal Medya Stratejiniz Ne Olmalıdır?

Bütün gün çevrimiçi oturmanın faydası yok. İçeriğinizi çevrimiçi olarak yayınlamanın belirli bir zamanı ve şekli vardır. Bunu takip ettiğinizde, yeni şirketiniz kısa sürede marka olarak büyüyecektir.

Popüler İçerik Yönetim Araçlarını Kullanın

Çevrimiçi içerik yönetimi araçlarından en iyi şekilde yararlanın. Onlar olmadan, tüm sosyal medya platformlarını idare etmek neredeyse imkansızdır. Bu araçlar, tüm sosyal medya platformu kimliklerinizi tek bir yerde senkronize etmenizi sağlar. Ayrıca gönderiyi huniye yazıp saklayabilirsiniz. Ardından bir zamanlayıcı ayarlayın. Bu şekilde, bir gönderinin yayınlanmasını istediğiniz her seferde çevrimiçi olmanın yükünü ortadan kaldırırsınız ve gönderileriniz yine de tercih ettiğiniz saatte sosyal medya platformlarınıza gider.

Hedef Kitlenizin İnternet'te En Aktif Olduğu Zamanı Bilin

Hedef müşterilerinizin veya kullanıcılarınızın çevrimiçi olmasını anlamadığınızda ve doğru zamanı düşünmediğinizde içerik planlamak israftır. Bunun için sosyal medya araçlarından veya uzmanlarından yardım alın. Genellikle ne zaman çevrimiçi olmak ve bir gönderi yayınlamak için en yararlı zaman olduğunu bilirler. Aksi takdirde, her sosyal medya işletmesi veya genel hesabı yerleşik içgörüler özelliğine sahiptir. Bu bilgileri okuyun ve anlayın. İçeriği yayınlamak için en iyi zamanı otomatik olarak bilecek ve yeni çevrimiçi işletmeniz için maksimum erişimi elde edeceksiniz.

Tutarlı Ol!

Markanızın ve işletmenizin hedef kitlenizin zihninde tutulması zaman alır. Sabırlı ve tutarlı olmalısınız - birçok işletme ve çevrimiçi dijital pazarlamacının dediği gibi, kalıcılık değer kazanmanın gerçek anahtarıdır. İçeriğinizi planladığınızda, düzenli olması gerekir. Düzensiz iseniz, müşteri markanızı gözden kaybedecektir. Sadık kalmaları için, ortadan kaybolmayacağınızı - işinizin açık olduğunu bilmeleri gerekir.

Bir İçerik Takvimi Oluşturun

Gönderilerinizin tutarlı ve net olduğundan emin olmak için bir içerik takvimi ayarlamalısınız. Bu takvimle, işletmeniz asla eksik kalmaz veya önemli içeriği paylaşma fırsatını kaçırmaz. Bunun için ekibinizle beyin fırtınası yapabilirsiniz. Hiç içerik takvimi yapmadıysanız, birkaç gün veya haftalığına kurmayı deneyin. Ustalaştığınızda, bütün bir yıl için bir içerik takvimi yapmaya devam edebilirsiniz!

Yarışmalara, Canlı Oturumlara ve Web Seminerlerine Katılın

Bu, oldukça yaratıcı olan ve daha büyük, olgunlaşmış şirketler tarafından daha az karlı olduğu düşünülen kısımdır. Ancak, yeni çevrimiçi şirketler veya işletmeler, yeni müşterileri çekmek için web seminerlerini, canlı oturumları veya yenilikçi yarışmaları kullanabilir. Bu, dijital pazar alanında bir yer açmak için yeni bir fırsat. Genellikle, bu etkinliklere katılırken yeni potansiyel müşteriler, anlaşmalar alırsınız ve ağınızı artırırsınız. Bu, iş değerinizi ve tekliflerinizi hedef müşterilere iletebilmeniz için gereklidir.

Müşterilerinizin Sorularını Yanıtlayın

Yeni olduğunuz için, müşterinizin zihninde onları geri gelmeye zorlayacak bir izlenim yaratmalısınız. Farklı sosyal medya platformlarında takip etmek için böyle bir çevrimiçi teknik, son derece duyarlı olmaktır. Müşteriler, kolay erişilebilir, erişilebilir ve kesinlikle cevap verilebilir markaları seçmeyi çok ister. Bu nedenle, hedef müşterinizin yanıtlarının her birini sizin tarafınızdan hazırlaması gerekir. Bunun için, müşterinizin aklındaki olası soruları beyin fırtınası yapmalısınız. Doğru yanıt süresiyle ilgilenen sosyal medya hesap yöneticilerinden de yardım alacaksınız.

Video Pazarlamayı Deneyin

Yeni çevrimiçi işletmenizi mümkün olan en kısa sürede sıralamaya gelince, video içeriği en iyi sosyal medya platformlarında çalışır. Onu en iyi şekilde kullanmalısın. Yenilikçi, etkili ve ilişkilendirilebilir video reklamları deneyin. Bunun için, hedeflenen müşteri kümenizin mevcut zihniyetinin ne olduğunu bilmelisiniz. Uzun vadede ürünlerinizi / hizmetlerinizi satın alacak farklı bir kitleyi etkilemek ve onlarla etkileşim kurmak için kolayca kısa klipler, makaralar ve uzun videolar oluşturabilirsiniz.

Rakiplerinizi İnceleyin ve Stratejilerine Dikkat Edin

Etkili yollardan biri, rakiplerinizin SWOT analizini yapmaktır. Ancak bu, çevrimiçi davranışlarının parametrelerinde olmalıdır. Kaç gönderi yayınladıklarını, yanıt sürelerinin ne olduğunu, ne sıklıkla çevrimiçi göründüklerini ve ne sıklıkla yaptıklarını öğrenin düzenli veya yeni müşterileri için herhangi bir etkinlik yaratırlar. İnternette yeni bir işletme sahibi olarak bu tür şeyleri bilmek, uzmanların bile sizin adınıza ölçemeyebilecekleri sosyal medya stratejileri hakkında birçok fikir verecektir.

Yeni Pazar Trendlerini Hızlı Takip Edin

Burada dürüst ve samimi olalım. Tüm yıl boyunca tek bir sosyal medya stratejisine güvenemezsiniz. Hızlı ve uyumlu olmalısınız. Herhangi bir zamanda viral olan herhangi bir haber, olay veya durum olabilir. Örneğin, salgının ve kilitlenmenin bu yıl dünya çapında bir durgunluğa yol açacağını kimse hayal edemezdi. Bununla birlikte, istikrarlı, hızlı, sağlam ve uyarlanabilir yapıya sahip markalar, pazarda hala bozulmadan duruyor. Böyle bir marka olmak için bir araştırma zamanı oluşturmalısınız. Sektörünüzdeki en son pazarlama trendlerinin ne olduğunu bilmeleri gerekir ve bunları çevrimiçi iş ve gelir modellerinize dahil edebilirsiniz.

Gerçek Müşteriler ve Markalardan Referanslar İsteyin

Referanslar, genellikle yeni şirketlerin görmezden geldiği şeylerdir. Ancak bunlar sizin için birçok yönden faydalı olabilir. Bazılarından aşağıda bahsedilmiştir.

Güven ve Sadakat Faktörü

Yeni müşterileriniz, ürün tekliflerinizi çevrimiçi olarak kontrol ederek size nasıl güveneceklerini bilemezler. Somut bir şeye ihtiyaçları var. Referansların en çok işe yaradığı yer burasıdır. Sosyal medya profillerinizde veya kurumsal web sitenizde başkalarının geride bıraktığı sözler, ne sunduğunuzu ve nasıl sunacağınızı bildiğinizin doğru kanıtıdır.

İyi Bir İtibar Oluşturun

İnsanlar daha önce tek bir projeyle hiç ilgilenmemiş hizmet sağlayıcılara güvenmekte zorlanıyorlar. Bu uygulanabilir ve haklı neden. Daha önce hiçbir şey yapmadığınız halde kimsenin size güvenmesinin bir yolu yok. Ancak referanslar, yeni olsanız bile çok şey bildiğinizin kanıtıdır. Bu fazlasıyla yeterli.

Hizmetlerinizi almak isteyenler, ürünlerinizin / hizmetlerinizin kalitesini bilmek zorundadır. Her şeyi web sitenizde veya herhangi bir sosyal medya platformunda bırakılan referanslardan öğrenirler. Yatırım yapmak için doğru şirket olup olmadığınızı garanti ederler. Sadece önceki siparişi nasıl tamamladığınızı bilerek iş ahlakınız, kültürünüz, tepkiniz ve genel kaliteniz hakkında bilgi edinirler.

Ziyaretçilerinizi Web Sitenizi Ziyaret Etmeye İkna Edin

Yeni potansiyel müşteriler web sitenizde vakit geçirmelidir. Onlara bolca sebep vermelisiniz. Kafalarına girmenin yollarından biri budur. Bu, diğer müşterilerin, tedarikçilerin, satıcıların veya markanızla ilişkili diğer paydaşların geride bıraktığı gerçek referansları okuduklarında gerçekleşir. Bu tür referansları okuduklarında, ne sunduğunuzu daha çok merak ederler. Bu tür yeni insanlar ve müşteriler, referansların anlattıklarını gerçekten sunup sunmadığınızı kesinlikle görmek isteyeceklerdir.

E-posta Tekliflerini Yeni Abonelere, Kullanıcılara, Alıcılara vb. Gönderin.

Başkalarının kalplerine dokunmanın çarpıcı yollarından biri e-posta pazarlamasıdır. O kadar harika bir araç ki kaçıramazsınız. Sitenizde e-posta ayrıntılarını geride bırakan yeni bir abone, alıcı, görüntüleyen veya ziyaretçi olduğunda, onu en iyi şekilde kullanın. Yeni, çekici ve uygun bir şey sunduğunuzu bilmeleri için onlara ara sıra e-posta gönderin. Bu genellikle tatillerde ortaya çıkar.

Sonuç

Pazarda yeni olsanız bile markanızı kolayca ve akıllıca inşa edebilirsiniz. Hangi içeriğin çevrimiçi olarak, ne sıklıkta ve ne zaman kullanılacağını bilmeniz gerekir.


Diğer makaleler; Diğer Makaleler